Uudet verokortit tulevat voimaan jo tammikuussa

Eläkkeet
Eläkkeet

Vuodesta 2025 alkaen verokortit tulevat voimaan heti vuoden alusta. Muutos koskee sekä eläkkeen että palkan verokorttia.

Verohallinto muuttaa vuoden 2025 alusta alkaen verokorttien aikataulua. Aiemmin verokortit tulivat voimaan vasta helmikuussa, mutta nyt ne astuvat voimaan jo tammikuussa.

Muutoksen tarkoituksena on helpottaa veroprosentin ja tulorajan seuraamista. Muutos koskee sekä eläkkeen että palkan verokorttia.

Muutos ei vaikuta veroprosentin suuruuteen.

Tämä muutos tapahtuu automaattisesti, eikä sinun tarvitse tehdä mitään. Keva saa verokorttisi suoraan Verohallinnolta, joten sinun ei tarvitse ilmoittaa veroprosenttiasi Kevaan.

Näet uuden veroprosentin Kevan Omat eläketietosi -palvelussa muutama päivä ennen tammikuun eläkkeen maksamista.

Tilaus lähetetty!

Kiitos! Vahvista uutiskirjeen tilaus vielä sähköpostiisi pian saapuvasta viestistä.

Olet jo tilannut Kevan uutiskirjeen!

Näyttää siltä, että olet jo tilaaja, joten emme lisänneet sinua tilaajaksi toiseen kertaan, ettei sinulle tule turhia sähköpostikopioita.

Tilaus epäonnistui.

Oho, järjestelmässä tapahtui näköjään virhe, emmekä saaneet lisättyä osoitettasi tilaajalistaan. Kokeile vaikka uudestaan, ja jos ei auta, niin ota yhteyttä viestinta@keva.fi niin voimme tarkistaa asian.