Kevan päätökset vain sähköisinä kaikille Omat eläketietosi -palvelua käyttäville

Eläkkeet
Eläkkeet

Keva toimittaa eläkepäätökset ja kuntoutuspäätökset pääsääntöisesti vain Omat eläketietosi -palveluun sekä Eläke ja kuntoutus -sovellukseen 25.5.2026 alkaen. Päätöksen saavat paperipostilla jatkossa vain ne asiakkaat, jotka eivät käytä Kevan sähköisiä palveluita eivätkä Suomi.fi viestejä.

Keva lähettää asiakkailleen vain harvoin asiakirjoja. Pääsääntöisesti asiakkaat saavat Kevasta vain päätöksen ja sen liitteet sen jälkeen, kun he ovat hakeneet eläkettä tai ammatillista kuntoutusta. 

Keva toimittaa päätökset vain sähköisessä muodossa 25.5.2026 lähtien, kun asiakas tunnistautuu Omat eläketietosi -palveluun.

– Jo 350 000 asiakastamme on jo aiemmin luopunut paperipostista. Sähköinen asiointi onkin nopein ja helpoin tapa saada tieto päätöksistä. Muutoksen myötä asiakkaamme saavat tiedon heille saapuneesta päätöksestä suoraan Kevasta joko sähköpostilla tai tekstiviestillä, kertoo eläkejohtaja Eija Korhonen.

Sähköinen asiointi on ensisijainen tapa asioida Kevassa

Siirryt Kevan sähköiseksi asiakkaaksi automaattisesti, kun tunnistaudut Omat eläketietosi -palveluun 25.5.2026 tai sen jälkeen.

Tämän jälkeen

  • Keva toimittaa eläkepäätökset ja kuntoutuspäätökset sinulle vain sähköisessä muodossa
  • saat tiedon päätöksestä aina suoraan Kevasta sähköpostilla tai tekstiviestillä
  • saat päätöksestä push-ilmoituksen, jos käytät Eläke ja kuntoutus -sovellusta ja olet antanut sille luvan lähettää push-ilmoituksia
  • luet päätöksen Omat eläketietosi -palvelussa tai Eläke ja kuntoutus -sovelluksessa.

Tietoturvasyistä Keva ei lähetä päätöksiä sähköpostin tai tekstiviestin liitteinä tai linkkeinä.

Jos et ole tunnistautunut Omat eläketietosi -palveluun, mutta sinulla on Suomi.fi-viestit käytössä

Jos et ole tunnistautunut Omat eläketietosi -palveluun, mutta sinulla on Suomi.fi-viestit käytössä, saat ilmoituksen päätöksestä Suomi.fi-viestien kautta.

Tässäkin tapauksessa luet päätöksen Omat eläketietosi -palvelussa tai Eläke ja kuntoutus -sovelluksessa. 

Paperiposti säilyy, jos et käytä mitään viranomaisten sähköisiä palveluita

Saat päätöksen paperikirjeenä vain, jos et käytä Omat eläketietosi -palvelua tai Eläke ja kuntoutus -sovellusta eikä sinulla ole käytössä Suomi.fi viestit tai olet valinnut Suomi.fi:ssä paperikirjeet.

Paperipostia saavat myös alaikäiset, edunvalvonnassa olevat sekä henkilöt, joilla on voimassa oleva edunvalvontavaltuutus tai jotka ovat valtuuttaneet toisen henkilön asioimaan puolestaan.

Voit aina myös soittaa eläkeasioissasi Kevan asiakaspalveluun.