Keva och det danska pensionsbolaget AP Pension bygger tillsammans ett konferenshotell i Köpenhamn. Byggnaden uppskattas stå färdig 2020.
Det högklassiga konferenshotellet byggs i Nordhavn som är ett område som utvecklas med fart. Hyresgäst med ett långt kontrakt blir Comwell A/S och projektet utvecklas av det danska fastighetsutvecklingsbolaget KPC. Hotellet är Comwells första i Köpenhamn.
Bygget inleds 2018 och blir klart 2020. Hotellet har 25 000 kvadrat och rymmer 493 rum och 18 konferensrum. Hotellet får därtill både restaurang och bar.
Konferenshotellet är ett bra objekt för Keva vars syfte är att utöka andelen hotellfastigheter i portföljen.
- Hotellet genererar ett långfristigt och stabilt kassaflöde. Keva äger delvis eller helt redan nio hotell i Finland och på andra håll i Norden, och konferenshotellet i Köpenhamn blir det tionde, säger portföljförvaltare Petri Louhio på Keva.
- Nordhavn i Köpenhamn är ett utmärkt område för ett nytt konferenshotell. Området utvecklas i snabb takt, havet är nära och trafikförbindelserna är goda.
För ytterligare information:
Petri Louhio
petri.louhio(snabel-a)keva.fi
040 868 0374