Kommunsektorns pensioner betalas ut redan den 1 april

Pensioner
Pensioner

På grund av påsken betalar vi ut kommunsektorns pensioner för april redan torsdagen den 1 april 2021.

Den normala utbetalningsdagen för kommunsektorns pensioner är den 3:e i varje månad men på grund av påskhelgen tidigareläggs betalningsdagen för april alltså med ett par dagar, och pensionen betalas ut torsdag 1.4.

Också pensionerna för personalen inom kyrkan, FPA och Finlands Bank betalas ut torsdag 1.4.2021. Dessa pensioner betalas också normalt alltid ut på månadens första vardag.

Statens pensioner för april betalar vi i normal ordning tisdag 20.4.2021.

Beställning skickad!

Tack! Vänligen bekräfta din prenumeration på nyhetsbrevet i meddelandet som skickas till din e-postadress inom kort.

Du har redan prenumererat på Kevas nyhetsbrev!

Det verkar som att du redan är prenumerant, så vi lade inte till dig som prenumerant en andra gång för att undvika onödiga dubbletter av e-postadresser.

Beställningen misslyckades.

Oj då, det verkar ha uppstått ett fel i systemet och vi kunde inte lägga till din adress i prenumerationslistan. Försök igen, och om det inte fungerar, kontakta viestinta@keva.fi så att vi kan kontrollera saken.