Keva är arbetspensionsförsäkrare för välfärdsområdena

Arbetsliv Pensioner Tjänster
Arbetsliv Pensioner Tjänster

Välfärdsområdena inleder sin verksamhet officiellt den 1 januari 2023. Den stora reformen om tillhandahållande av offentliga tjänster har beretts redan länge i Finland. Välfärdsområdesreformen gäller nästan 200 000 arbetstagare i den offentliga sektorn.

Vi har på många olika sätt fått medverka i beredningen av välfärdsområdena och byggt upp ett aktivt partnerskap med arbetsgivarna.

Keva är arbetspensionsförsäkrare för välfärdsområdena.

Vi ansvarar för pensionsskyddet och pensionsmedlen för personalen i välfärdsområdena samt erbjuder stöd för att minska riskerna för arbetsoförmåga.

Beställning skickad!

Tack! Vänligen bekräfta din prenumeration på nyhetsbrevet i meddelandet som skickas till din e-postadress inom kort.

Du har redan prenumererat på Kevas nyhetsbrev!

Det verkar som att du redan är prenumerant, så vi lade inte till dig som prenumerant en andra gång för att undvika onödiga dubbletter av e-postadresser.

Beställningen misslyckades.

Oj då, det verkar ha uppstått ett fel i systemet och vi kunde inte lägga till din adress i prenumerationslistan. Försök igen, och om det inte fungerar, kontakta viestinta@keva.fi så att vi kan kontrollera saken.